Porady

Usuwanie złośliwych programów, za pomocą Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes Anti-Malware to darmowy program, który znakomicie radzi sobie z usuwaniem złośliwego oprogramowania zaszytego w naszych komputerach. Jeżeli chcesz usunąć z komputera wirusy, spyware, rootkity, lub trojany, to skorzystaj z darmowego skanera w czasie rzeczywistym MBAM. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat naprawy zainfekowanego komputera.

 1 Jak naprawić zainfekowany komputer

Malwarebytes Anti-Malware, to darmowy skaner działający w czasie rzeczywistym, za pomocą którego pozbędziemy się z komputera złośliwego oprogramowania – w tym wirusów, spyware, rootkitów i trojanów. Program będzie przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy zablokowaną stronę startową w przeglądarce internetowej, lub na naszym komputerze wyskakują dziwne reklamy.

malwarebytes anti malware

Jeżeli pierwszy raz instalujemy program Malwarebytes Anti-Malware (MBAM), to prawdopodobnie będzie on działał w usłudze „Premium”, która zawiera kilka dodatkowych funkcji, między innymi: wyszukiwanie zagrożenia w czasie rzeczywistym, lub bardzo szybki moduł skanowania (hyper). Po zakończeniu okresu „Premium” program zmienia status na darmowy i nadal możemy korzystać z tego narzędzia – w tym wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie.

Przed pierwszym uruchomieniem skanowania, warto przeprowadzić aktualizację bazy danych programu – w tym celu klikamy odnośnik aktualizuj teraz, w głównym oknie programu.

2Skanowanie komputera: wyszukiwanie zagrożenia

Aby przeskanować system komputerowy i znaleźć ewentualne zainfekowane pliki, należy przejść do zakładki skanowanie i wybrać jedną z trzech dostępnych opcji:

  • skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń
  • skanowanie niestandardowe
  • skanowanie szybkie

skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrozeniaZalecanym mechanizmem skanowania jest „skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń”, które skanuje wszystkie obszary dysku komputera w których może czaić się malware. Jeżeli zamierzamy przeprowadzić skanowanie kontrolne, warto wybrać dużo szybsze „skanowanie szybkie” – jeżeli ono wykaże zagrożenie, wtedy dodatkowo skanujemy komputer za pomocą dokładniejszej pierwszej metody. Ostatni ze sposobów skanowania „skanowanie niestandardowe” pozwala nam wybrać obszar skanowania, na przykład folder, lub partycję na dysku twardym.

malwarebytes-anti-malware-podstawy3

Proces skanowania może zająć kilka minut i jest uzależniony między innymi od wielkości dysku twardego i ilości zainstalowanych w nim aplikacji.

malwarebytes-anti-malware-skanowanie-komputeraW sytuacji wykrycia zagrożenia należy umieścić podejrzane pliki w kwarantannie, lub pozwolić na ich całkowite usunięcie. W przypadku, gdy nasz komputer jest mocno zainfekowany radzimy wykonać skanowanie komputera za pomocą programu MBAM w trybie awaryjnym. W ten sposób nie będą uruchamiane programy z grupy autostart, do której bardzo często „doklejane” jest złośliwe oprogramowanie.

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę