Porady

Jak spolszczyć szablon WordPress? Tłumaczymy motyw WordPress na polski.

Darmowy CMS WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią na stronach internetowych. Jego popularność podyktowana jest między innym, dostępem do ogromnej ilości darmowych pluginów, oraz szablonów. Pobierając gotowy motyw WordPress z internetu zazwyczaj będzie on wykonany w angielskiej wersji językowej. W tym poradniku przeczytasz jak spolszczyć szablony WordPress’a – czyli o tłumaczeniu skórek i wtyczek w WordPress.

tlumaczenie wordpressŹródło: flickr, mkhmarketing
1 Tłumaczenie motywu WordPress na język polski

Po zainstalowaniu szablonu w WordPress zazwyczaj nazwy opisujące ilość komentarzy, pola wyszukiwania, oraz indywidualne funkcje określonego motywu wyświetlane są w angielskiej wersji językowej. Nic dziwnego skoro większość dostępnych w internecie szablonów tworzona jest na dużo większy – zagraniczny rynek.

Istnieje prosta metoda na to, aby przetłumaczyć dowolną wtyczkę, lub szablon WordPress’a na język polski – wystarczy skorzystać z wtyczki Codestyling Localization. Plugin jest darmowy, a w dodatku posiada polski interfejs – umożliwia przetłumaczenie wtyczek i szablonów na niemal dowolny język (nie tylko język Polski).

tlumaczenie motywu wordpress2  Codestyling Localization: jak spolszczyć szablon do WordPressa

Wtyczka Codestyling Localization pozwala na manualne (ręczne) tłumaczenie każdej frazy występującej w szablonie – w ten sposób zyskamy pewność, że tłumaczenie zostało wykonane tak jak tego oczekiwaliśmy.

Instalacja wtyczki przebiega identycznie jak większości pluginów w systemie WP, dlatego nie będzie tutaj opisywana. Po zainstalowaniu pluginu, należy przejść do Panelu Administracyjnego i wybrać menu Narzędzia -> Codestyling Localization:

codestyling localizationZobaczymy menu zarządzania plikami językowymi, na którym klikamy odnośnik Motywy, a następnie Dodaj nowy język, dla motywu, który wymaga spolszczenia:

dodawanie nowego jezyka wordpressOdnajdujemy język polski i klikamy przycisk Utwórz plik po:

tlumaczenie wordpressa

Uwaga! Wspomnianą czynność będziemy mogli wykonać kilkukrotnie i przetłumaczyć motyw na kilka języków.

W kolejnym kroku, po dodaniu języka polskiego do wybranego motywu, należy kliknąć przycisk Reskanuj, aby wyszukać frazy, które wymagają tłumaczenia:

reskanowanie wordpressPo krótkiej chwili proces skanowania zostanie zakończony, a my będziemy mogli przejść do edycji plików językowych klikając przycisk Edytuj, znajdujący się obok określonej wersji językowej.

Teraz rozpoczyna się właściwy proces tłumaczenia wybranych fraz szablonu – klikamy przycisk Edytuj, przy pierwszej frazie, a następnie proponujemy jej tłumaczenie:

tlumaczenie szablonu wpKlikając przycisk Zachowaj i następny, automatycznie przejdziemy do kolejnych fraz występujących w tłumaczonym motywie. Gdy przetłumaczymy interesujące nas frazy, należy jeszcze wygenerować plik .mo – dopiero wtedy zmiany będą widoczne na stronie internetowej. Klikamy przycisk generuj plik.mo znajdujący się powyżej fraz wymagających tłumaczenia.

Uwaga! Na koniec każdego tłumaczenia szablonu w WordPress za pomocą wtyczki Codestyling Localization, należy wygenerować nowy plik .mo. Jeżeli tego nie zrobimy plik językowy zostanie zapisany, ale zmiany nie będą widoczne na głównej stronie internetowej.
2 komentarze

2 Comments

  1. edek

    15 grudnia 2019 o 09:52

    This plugin has been closed and is no longer available for download.

  2. edek

    15 grudnia 2019 o 09:52

    Ta wtyczka została zamknięta i nie jest już dostępna do pobrania.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę