Porady

Jak spolszczyć szablon WordPress? Tłumaczymy motyw WordPress na polski.

Darmowy CMS WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią na stronach internetowych. Jego popularność podyktowana jest między innym, dostępem do ogromnej ilości darmowych pluginów, oraz szablonów. Pobierając gotowy motyw WordPress z internetu zazwyczaj będzie on wykonany w angielskiej wersji językowej. W tym poradniku przeczytasz jak spolszczyć szablony WordPress’a – czyli o tłumaczeniu skórek i wtyczek w WordPress.

tlumaczenie wordpressŹródło: flickr, mkhmarketing
1 Tłumaczenie motywu WordPress na język polski

Po zainstalowaniu szablonu w WordPress zazwyczaj nazwy opisujące ilość komentarzy, pola wyszukiwania, oraz indywidualne funkcje określonego motywu wyświetlane są w angielskiej wersji językowej. Nic dziwnego skoro większość dostępnych w internecie szablonów tworzona jest na dużo większy – zagraniczny rynek.

Istnieje prosta metoda na to, aby przetłumaczyć dowolną wtyczkę, lub szablon WordPress’a na język polski – wystarczy skorzystać z wtyczki Codestyling Localization. Plugin jest darmowy, a w dodatku posiada polski interfejs – umożliwia przetłumaczenie wtyczek i szablonów na niemal dowolny język (nie tylko język Polski).

tlumaczenie motywu wordpress2  Codestyling Localization: jak spolszczyć szablon do WordPressa

Wtyczka Codestyling Localization pozwala na manualne (ręczne) tłumaczenie każdej frazy występującej w szablonie – w ten sposób zyskamy pewność, że tłumaczenie zostało wykonane tak jak tego oczekiwaliśmy.

Instalacja wtyczki przebiega identycznie jak większości pluginów w systemie WP, dlatego nie będzie tutaj opisywana. Po zainstalowaniu pluginu, należy przejść do Panelu Administracyjnego i wybrać menu Narzędzia -> Codestyling Localization:

codestyling localizationZobaczymy menu zarządzania plikami językowymi, na którym klikamy odnośnik Motywy, a następnie Dodaj nowy język, dla motywu, który wymaga spolszczenia:

dodawanie nowego jezyka wordpressOdnajdujemy język polski i klikamy przycisk Utwórz plik po:

tlumaczenie wordpressa

Uwaga! Wspomnianą czynność będziemy mogli wykonać kilkukrotnie i przetłumaczyć motyw na kilka języków.

W kolejnym kroku, po dodaniu języka polskiego do wybranego motywu, należy kliknąć przycisk Reskanuj, aby wyszukać frazy, które wymagają tłumaczenia:

reskanowanie wordpressPo krótkiej chwili proces skanowania zostanie zakończony, a my będziemy mogli przejść do edycji plików językowych klikając przycisk Edytuj, znajdujący się obok określonej wersji językowej.

Teraz rozpoczyna się właściwy proces tłumaczenia wybranych fraz szablonu – klikamy przycisk Edytuj, przy pierwszej frazie, a następnie proponujemy jej tłumaczenie:

tlumaczenie szablonu wpKlikając przycisk Zachowaj i następny, automatycznie przejdziemy do kolejnych fraz występujących w tłumaczonym motywie. Gdy przetłumaczymy interesujące nas frazy, należy jeszcze wygenerować plik .mo – dopiero wtedy zmiany będą widoczne na stronie internetowej. Klikamy przycisk generuj plik.mo znajdujący się powyżej fraz wymagających tłumaczenia.

Uwaga! Na koniec każdego tłumaczenia szablonu w WordPress za pomocą wtyczki Codestyling Localization, należy wygenerować nowy plik .mo. Jeżeli tego nie zrobimy plik językowy zostanie zapisany, ale zmiany nie będą widoczne na głównej stronie internetowej.
19 komentarzy

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na Górę