PR

Pobieranie i instalacja WordPress

Skrypt WordPress pozwala na prowadzenie stron internetowych różnego rodzaju. Najczęściej wykorzystywany jest tam, gdzie prowadzone są blogi, z uwagi na łatwość redagowania kolejnych wpisów. By móc rozpocząć tworzenie strony w oparciu o oprogramowanie WordPress, konieczne jest jego uprzednie zainstalowanie na serwerze. W jaki sposób można tego dokonać? Te kwestie poruszymy w dzisiejszym poradniku.

Pobieramy skrypt WordPress

Jeżeli nasz hosting nie pozwala na instalację oprogramowania WordPress za pomocą jednego kliknięcia, musimy wykonać całą procedurę samodzielnie. Rozpoczyna się ona od znalezienia w Internecie i pobrania odpowiedniej wersji skryptu np. na stronie WordPress Download. Najlepiej jest pobrać program z oficjalnej strony WordPress, ponieważ w ten sposób otrzymujemy najnowszą wersję, która na pewno będzie wolna od wirusów czy niechcianych dodatków. Bardzo ważne jest, by wybrać wersję skryptową dostosowaną do naszego serwera. Musi więc ona obsługiwać konkretny język skryptowy (najczęściej PHP) oraz bazę danych (zazwyczaj MySQL). Posiadając już taki pakiet na komputerze możemy rozpocząć wgrywanie go na serwer, a następnie instalację. Pamiętajmy, że pobrane archiwum musimy najpierw rozpakować, a pliki wrzucić na serwer hostingowy w taki sposób, by możliwe było bezpośrednie uruchomienie instalatora w przeglądarce.

Instalacja WordPress – krok po kroku

Pliki najlepiej wgrać na serwer poprzez protokół FTP. Zanim rozpoczniemy instalowanie, musimy mieć pewność że pliki konfiguracyjne mają prawa do zapisu (ustawiony odpowiedni CHMOD). Nie można też zapomnieć o utworzeniu bazy danych, w której WordPress będzie gromadził swoje dane. Wszystkie te kroki możemy wykonać za pośrednictwem panelu, który zazwyczaj dostarczany jest przez administrację hostingu. Następnie wchodzimy na główną stronę i zostajemy automatycznie przekierowani do instalatora programu WordPress. Podajemy tam wszystkie niezbędne informacje, zwłaszcza nazwę bazy danych i użytkownika uprawnionego do łączenia się z nią. Na końcu wpisujemy nasze hasło administracyjne, którego później będziemy używać w trakcie redagowania bloga. Pozostaje już tylko kliknąć „instaluj” i poczekać aż skrypt zakończy pracę. Ostatnim etapem jest usunięcie pozostałości po plikach instalacyjnych.

Jak więc mogliśmy się przekonać, pobranie i instalacja WordPress nie jest procesem trudnym. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jest to wybór odpowiedniej wersji, rozpakowanie jej i wgranie przez FTP i uprzednie utworzenie bazy danych. Po prawidłowo przeprowadzonym procesie instalacji możemy już rozpocząć pisanie pierwszych treści, a także dostosowywanie wyglądu strony do naszych potrzeb.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Daria

    25 sierpnia 2022 o 10:39

    Bardzo ciekawy wpis. Jestem właścicielem dosyć sporej firmy i używam w pracy wordpressa. Muszę przyznać, że nie jest to prosta robota, ale cieszę się, że istnieje wiele aspektów ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem. Można do nich zaliczyć m.in. faktoring międzynarodowy, który polega na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności.

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę