PR

Telewizja kablowa

Według danych GUS z 2016 roku, prawie każdy Polak posiada odbiornik telewizyjny (96,8%). Chętnie korzystamy z telewizji naziemnej, jednak prym wiedzie telewizja satelitarna i kablowa, której używa (lub posiada sprzęt do jej odbioru) aż 65,5% gospodarstw domowych. Oferty telewizji kablowej są bardzo korzystne, gdyż wraz usługą Internetu i telefonii tworzą atrakcyjne cenowo „paczki”. Zastanawiasz się czy skorzystać z usług operatora sieci kablowej? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji o tym, czym jest telewizja kablowa, jak działa oraz jakich kosztów, związanych z jej użytkowaniem można się spodziewać.

Jak działa telewizja kablowa?

Telewizja kablowa, potocznie nazywana kablówką pojawiła się w Polsce już na początku lat 70., przy czym jej gwałtowny rozwój nastąpił dopiero w latach 90. Ten typ telewizji opiera się na technologii HFC (hybrid fibre-coaxial), która wykorzystuje medium światłowodowe i koncentryczny kabel sygnałowy. Droga, jaką musi pokonać sygnał jest dość długa. Zanim w odbiorniku pojawi się pożądany program, sygnał przekazywany jest z głównej stacji czołowej do stacji regionalnych, następnie poprzez koncentrator dociera do sieci koncentrycznej (magistralnej oraz dystrybucyjnej) i finalnie do sieci budynkowej.  Obecnie, ze względu na znaczny postęp technologiczny, światłowód coraz częściej doprowadzany jest bezpośrednio do domu lub mieszkania abonenta. Dzięki temu można cieszyć się dużym zróżnicowaniem oferty telewizyjnej oraz szybszą prędkością łączy internetowych. Ponadto, każdy, kto chce podłączyć swój odbiornik do sieci telewizji kablowej, musi zezwolić usługodawcy na zamontowanie gniazda abonenckiego, które umożliwi dotarcie sygnału do odbiornika TV.

Dlaczego warto z niej skorzystać?

Oferty usług, przygotowywane przez sieci telekomunikacyjne obejmują zwykle kompleksowe paczki usług, zawierające m.in.:

  • telewizję,
  • Internet szerokopasmowy,
  • telefon stacjonarny.

W takim przypadku, zwykle płaci się jeden rachunek za wszystkie usługi, a dodatkowo nie trzeba podpisywać osobnych umów za każde medium. Jeżeli ktoś nie chce skorzystać z pakietu telewizji z Internetem lub telefonią, może z łatwością podpisać umowę dotyczącą tylko i wyłącznie usług telewizyjnych. Operatorzy oferują pakiety o różnej rozpiętości cenowej, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego do swoich możliwości finansowych. Im droższy pakiet, tym większa liczba dostępnych kanałów, jednak nie jest to jedyny wybór. Abonenci mogą także wybierać pakiety tematyczne, dzięki czemu w ich odbiornikach pojawią się przede wszystkim kanały, które najlepiej wpisują się w ich zainteresowania. Za około 7 zł można już zamówić kilkanaście kanałów tematycznych, zaś ceny pakietów bazowych to wydatek w granicach 10-50zł. W ofertach przygotowywanych przez operatorów, pojawiają się także programy w jakości HD, co z pewnością ucieszy miłośników wysokiej rozdzielczości i doskonałego dźwięku. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez dostawców telewizji kablowej jest opcja multiroom, która w ramach jednej opłaty abonamentowej pozwala oglądać różne kanały w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Jeżeli myślisz o skorzystaniu z usług telewizji kablowej i chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych ofert, zajrzyj na: https://toya.net.pl/telewizja.

Źródło: Artykuł sponsorowany,

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę