PR

Jak chronić swoją prywatność w Internecie? Sprawdzone sposoby.

Wszystko, cokolwiek jest przesyłane za pomocą Internetu, może ulec przechwyceniu, a co więcej, istnieje realne zagrożenie dotyczące kradzieży danych osobowych. Spostrzeżenie to odnosi się zarówno do plików czy zdjęć, jak i do e-maili oraz innego rodzaju wiadomości. Komu mogłoby zależeć na przechwytywaniu i kradzieży prywatności internautów?

W zasadzie nie ma to większego znaczenia, ponieważ mogą to być praktycznie wszyscy, zaczynając od wścibskiego sąsiada poprzez hakerów, a kończąc na rządzie.

W świetle powyższych informacji warto zdawać sobie sprawę z tego, że ofiarą internetowego ataku może stać się tak naprawdę każdy. Pamiętając, że najmniejsza działalność w Internecie zostawia ślad, należy wystrzegać się podawania o sobie szczegółowych danych (szczególnie daty urodzenia oraz imienia i nazwiska) i robić to wyłącznie wtedy, kiedy jest niezbędne.

Czy można w ogóle mówić o ochronie prywatności w Internecie?
Ochrona prywatności w Internecie, chociaż bywa bardzo utrudniona, jest jednak możliwa. Nikt nie musi się czuć bezradny, o ile poprawnie będzie korzystał z narzędzi, pozwalających na zabezpieczanie danych. Warto jednocześnie podkreślić, że nie zachodzi wówczas konieczność ograniczania swojej aktywności w Internecie.

Skoro wspomniano już o narzędziach i niejako wywołano je do „tablicy”, należy nie tylko bliżej się z nimi zapoznać, ale także je wdrożyć w celu zabezpieczenia swoich danych przed cyber-zagrożeniami.

Jakie programy zapewniają bezpieczne połączenia?
Pełną prywatność w Internecie zapewnia wyłącznie brak połączenia, co jest jednoznaczne z tym, że istnieją takie narzędzia i usługi, które są w stanie to zagwarantować. Nie trzeba wcale rezygnować z korzystania z Internetu, żeby czuć się bezpiecznie i pozostać anonimowym. Do narzędzi, dających zadowalające efekty, można zaliczyć, takie rozwiązania jak anonimizery i szyfrowanie połączeń.

Tor
Tor to niezwykle proste w obsłudze narzędzie, które dzięki temu, że prowadzi ruch internetowy przez szereg węzłów, jest w stanie zapewnić anonimowość prowadzonym w Internecie działaniom. Niekwestionowaną zaletą Toru jest z jednej strony jego systemowa dostępność, z drugiej natomiast łatwość dotycząca zarówno instalowania, jak i konfigurowania. Minusem jest natomiast prędkość działania, która uniemożliwia np. oglądanie video, czy pobieranie większych plików z sieci.

VPN
VPN – oprócz aplikacji Tor (ich wykorzystanie może być skorelowane, o czym będzie mowa później) – jest narzędziem, którego zasada działania polega na tunelowaniu ruchu internetowego przy jednoczesnym szyfrowaniu go. Konfiguracja VPN jest bardzo prosta, ponieważ aplikacja jest przeznaczona do stosowania w komputerze, tablecie czy smartfonie.

Za pomocą jednego kliknięcia można zabezpieczyć połączenie i odblokować strony. Następnie trzeba wykonać trzy kolejne kroki, takie jak logowanie, zainstalowanie aplikacji i połączenie się z Internetem. Bezpieczna i szybka sieć jest chroniona protokołem SSL oraz 256-bitowym szyfrowaniem. W celu zapewnienia nieograniczonej przepustowości i szybkiego działania jest ciągle optymalizowana. Dzięki jej płynnemu funkcjonowaniu można bez przeszkód korzystać z Internetu i oglądać w wysokiej rozdzielczości seriale oraz filmy.

Użytkownik aplikacji może nie tylko łączyć się z każdego miejsca na świecie, ale także liczyć na wsparcie techniczne za pomocą czatu na żywo i poczty e-mail, przy czym czas oczekiwania na odpowiedź nie przekracza trzydziestu minut. VPN może być stosowany również w połączeniu z Torem, co daje gwarancję anonimowości i chronienia prywatności w Internecie. Ranking i recenzje usług VPN znaleźć możemy na stronie http://topvpn.pl.

Czy istnieje bezpieczna przeglądarka?
Będące oknem na świat przeglądarki powinny gwarantować bezpieczeństwo, ponieważ większość internautów spędza dużo czasu na ich wertowaniu. W katalogach przeglądarek można znaleźć dużo wtyczek, które posiadają niebagatelny wpływ na ochronę prywatności w Internecie.

Przeglądarką, która zapewnia większe bezpieczeństwo niż te najbardziej popularne, jest przeglądarka TorBrowser, ponieważ została tak skonfigurowana, żeby chronić prywatność w Internecie i gwarantować większą anonimowość. Bezpieczniejszym wariantem przeglądarki Chrome jest SRWare Iron. Jej odmienność polega na tym, że – w odróżnieniu od przeglądarki Chrome – nie przekazuje wyników do Google.

Jednym ze sposobów pozwalających na zabezpieczenie przeglądarki jest zainstalowanie rozszerzeń. Wtyczki Ghostery oraz DoNotTrack pomimo tego, że nie szyfrują danych, pozwalają na ich chronienie.

Zachowanie prywatności w Internecie jest możliwe, pod warunkiem, że poza czujnością i zdrowym rozsądkiem zostaną wykorzystane odpowiednie narzędzia, które pozwolą na zachowanie anonimowości.

photo credit: Tom Hilton / Flickr on CC 2.0

Źródło: Notka PR

 

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę