PR

Jaki system wybrać? Android czy iOS?

Dostępne na rynku smartfony mogą być wspierane przez jeden z dwóch systemów operacyjnych: albo Android, albo iOS. Nie jest trudno zrozumieć ten podział, gdy będziemy wiedzieć, że iOS jest dedykowany tylko produktom firmy Apple, czyli iPhonom. W reszcie zaś telefonów zainstalowany jest Android. Powstaje tu pytanie, jaki system jest lepszy? Czy wybierając to urządzenie, warto kierować się właśnie tym, czy może nie zwracać na to uwagi, bo najistotniejszy jest model telefonu?

Świadomy wybór

Nie ulega wątpliwości, że ci, co wybierają iPhone’y, robią to świadomie. To są tak drogie modele, przykładowo iPhone 7 kosztuje około 3 tysięcy złotych, że nie da się go kupić przypadkiem. Nowsze wersje są jeszcze droższe, więc nierzadko za taki sprzęt musimy zapłacić więcej niż za dobrej klasy laptop. Czy faktycznie się opłaca? Czy płacimy tylko za znaczek z “nadgryzionym jabłuszkiem” (który jest dziś niezwykle trendy) i piękny, stylowy design, czy może za coś więcej? A jak na tym tle wypada Android? Sprawdźmy!

IOS – co takiego w sobie ma?

Wielką zaletą jest tu gwarancja aktualizacji, to znaczy, gdy firma ją udostępnia, od razu pojawia się u użytkowników. Co ważne, posiadacze starszych telefonów nie są dyskryminowani, bo również je otrzymują. W Androidzie z jednej strony na aktualizacje trzeba czekać dość długo, z drugiej zaś – modele, które mają już kilka lat, na pewno się ich nie doczekają. Aplikacje dostępne są i na Androida, i na iOS, ale to właśnie na tym drugim znajdziemy aplikacje ekskluzywne, czyli dedykowane danej grupie klientów.

To między innymi z tego powodu, że użytkownicy Apple statystycznie są bardziej chętni, by za nie płacić, więc programiści równie ochoczo tworzą je na ten system. Co niezwykle istotne, na iPhonie nie uświadczymy tak zwanych “aplikacji śmieciowych”, czyli instalowanych na poziomie producenta. Są nieprzydatne, a co gorsza – nie można ich usunąć. Na iOSach ilość oprogramowania zawsze jest taka sama i nikt nie może czegoś dodać bez zgody Apple.

A co na to Android?

Przede wszystkim wielkim plusem jest tu różnorodność cenowa, a więc każdy, nawet z mniejszymi dochodami, może sobie pozwolić na zakup smartfona. Rynkowa oferta jest tak bogata, że naprawdę nie ma z tym żadnego problemu. Tego nie można zdecydowanie powiedzieć o produktach firmy Apple, bo wszystkie one są po prostu drogie. Android zapewnia duże możliwości personalizacji, czego nie ma w iPhonach. Tam jest sztywny, ten sam układ, tymczasem w Androidach można do pewnego stopnia w niego ingerować. Przykładowo, możemy pobrać nowy wygląd, bądź usunąć z ekranu głównego aplikacje, które nas nie interesują. To dobre dla każdego, kto od czasu do czasu lubi zmiany, także w wyglądzie swojego telefonu.

Przyznać też trzeba, że wiele aplikacji na Androida jest po prostu lepszych, niż na telefony Apple, szczególnie Gmail, Mapy, Chrome itd. Nie ma co się dziwić – Android to produkt Google, a przecież to firma tworząca oprogramowanie (Apple zaś głównie tworzy sprzęt), jest więc dopracowane do perfekcji.

Oba systemy bronią się na wielu polach, mają też swoje słabsze strony. Mimo tego trzeba się na coś zdecydować, bo nie ma innej alternatywy. Był Windows Phone, który w zgodzie z przysłowiem “gdzie dwóch się bije”, mógł skorzystać na rywalizacji Androida i iOSa, ale nie jest już instalowany na nowych smartfonach. Z drugiej strony, czy te dwa systemy rzeczywiście są dla siebie konkurencją? Jeden z nich przecież jest bardziej ekskluzywny, drugi dla każdego, wydaje się więc, że dobrze się uzupełniają.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. JakubH

    17 sierpnia 2022 o 07:51

    Osobiście, jak już mam wybierać smartfon, to wolę ten, z Androidem. Jest dla mnie przejrzysty i intuicyjny. Miałem kiedyś IOS, ale mnie denerwowała jego obsługa… chociaż trzeba przyznać, że był to jedyny smartfon, który się nie zacinał 🙂

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę