O czym pamiętać na samym początku?
To naprawdę da się zrobić samodzielnie, ale przed podjęciem się tego wyzwania, warto wiedzieć, jaki mamy w komputerze procesor. Musi on oczywiście być zgodny z płytą główną. Ważne również, by przed wymianą zaktualizować BIOS, chociaż do takiej wersji, o jakiej wspomina producent płyty. Jeśli jednak to możliwe, najlepiej zrobić aktualizację BIOS-a do wersji najnowszej.
Jak zacząć?
W zależności od tego, czy w naszym sprzęcie znajduje się procesor AMD, czy Intel, powinniśmy wykonać po kolei poszczególne czynności. W jednym, jak i drugim przypadku, początkowe działania są oczywiście takie same. Wyłączamy komputer i odłączamy od niego wszystkie kable. Następnie powinniśmy położyć komputer na lewym boku, by odkręcić śrubki, które mocują prawą ściankę obudowy. Ściągamy ją i odchylamy dźwignię zabezpieczającą radiator.
Wymieniamy procesor – na przykładzie AMD
Zaczynamy od zdjęcia uchwytu sprężyny z plastikowej ramki (tę samą czynność zróbmy z uchwytem po przeciwnej stronie ramki). Radiator łączy z procesorem pasta termoprzewodząca, aby więc go zdjąć, musimy chwycić i przekręcić kilka razy w lewo i w prawo. Tym sposobem odpowiednio go poluzujemy. Następnie chwytamy dźwignię mocującą procesor i delikatnie odchylamy ją od gniazda, a później podnosimy w górę. To pozwoli wyjąć stary procesor. Nowy zaś powinniśmy ustawić w ten sposób, aby jego znaczniki pokrywały się ze znacznikami gniazda procesora. Powinniśmy go delikatnie położyć, aby mieć pewność, że wszystkie nóżki dopasują się do właściwych otworów. Jeśli procesor nie będzie chciał wejść do gniazda, pod żadnym pozorem go nie wciskajmy. Po prostu wyjmijmy go i sprawdźmy, czy jakaś nóżka nie uległa wykrzywieniu.
Gdy procesor znajdzie się już na miejscu, warto go lekko docisnąć, a następnie zamknąć mocującą go dźwignie. Poza tym na powierzchnię układu powinniśmy nanieść troszkę pasty termoprzewodzącej i rozprowadzić ją po powierzchni. Na koniec warto jeszcze z powierzchni radiatora usunąć pozostałości starej pasty. Radiator mocujemy na procesorze w taki sposób, aby zaczepy zestawu chłodzącego odpowiadały położeniu plastikowych zaczepów ramki procesora. Po tym zakładamy jeden zaczep sprężyny i dosuwamy go w okolice procesora. Po tym zakładamy drugi zaczep i zamykamy dźwignię zestawu chłodzącego.
Jak widać, zmiana procesora wcale nie wydaje się trudna. Żeby jednak przebiegła bez zakłóceń powinniśmy krok po kroku stosować się do podanych w artykule zaleceń. Jeśli zaś nie czujemy się na siłach, może faktycznie lepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.
Źródło: Notka PR