Porady

Jak stworzyć sieć WiFi bez routera? Tworzymy domowy HotSpot.

Do stworzenia bezprzewodowej sieci WiFi wcale nie jest wymagany router – wystarczy bezprzewodowa karta sieciowa i oprogramowanie Connectify. W tym poradniku pokazujemy, jak stworzyć domową sieć WiFi i udostępnić internet pozostałym domownikom, w sytuacji, gdy nie posiadamy routera. Wirtualizacja bezprzewodowej karty sieciowej w praktyce – tworzymy domowy HotSpot.

internet udostepnianieŹródło: pixabay, wilofcom

1 Connectify: tworzymy bezprzewodową sieć WiFi

Aby udostępnić internet na wiele komputerów zazwyczaj decydujemy się na zakup odpowiedniego urządzenia – routera. Główną zaletą routerów jest możliwość rozdzielenia łącza internetowego na kilka komputerów za pomocą kabli, lub połączenia WiFi bez konieczności włączania komputera. Innymi słowy nie musimy uruchamiać głównego komputera, aby pozostałe urządzenia miały dostęp do sieci – to router odbiera sygnał od usługodawcy internetowego i udostępnia go pozostałym komputerom.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie dysponujemy routerem, albo nie mamy do niego dostępu, a mimo to chcielibyśmy utworzyć bezprzewodową sieć WiFi, z której będą mogli korzystać inni użytkownicy. Jest na to sposób!

Wymagania:

 • Bezprzewodowa karta sieciowa
 • Windows 7, lub nowszy
 • Connectify

Jeżeli dysponujemy komputerem, który został wyposażony w system operacyjny Windows 7, lub Windows 8 i posiada bezprzewodową kartę sieciową, to będziemy mogli na nim zainstalować oprogramowanie Connectify i utworzyć bezprzewodową sieć (HotSpot).

2 Connectify – krok po kroku do własnego WiFi

Po zainstalowaniu programu Connectify niezbędne będzie ponowne uruchomienie komputera. Po ponownym uruchomieniu komputera będziemy musieli zezwolić na dostęp programu Connectify na połączenie w sieciach internetowych:

budowa sieci wifiPo uruchomieniu programu Connectify powinniśmy zobaczyć okno jak poniżej:

budowa sieci wifiKorzystając z darmowej wersji programu jako tzw. lite user będziemy mogli udostępnić internet w ramach usługi WiFi Hotspot. Nie mamy możliwości korzystania z opcji Wired Router, oraz WiFi Repater – chyba, że skorzystamy z wersji PRO programu Connectify. Dodatkowo w ramach darmowej wersji programu nasza sieć HotSpot musi mieć nazwę rozpoczynającą się od wyrażenia „Connectify„.

Konfigurujemy ekran programu wybierając z menu Internet to Share, aktualne połączenie internetowe, które chcemy udostępnić w ramach sieci WiFi, a następnie podajemy nazwę połączenia, które będzie widoczne przez innych użytkowników – Hotspot Name – oraz hasło. Klikamy na przycisk Start Hotspot.

Po chwili zostanie ustanowione połączenie, które będzie zobrazowane w ten sposób:

budowa sieci wifi

W zakładce Clients możemy zobaczyć listę urządzeń/komputerów podłączonych do naszej sieci. Warto również zwrócić uwagę, że w Panelu Sterowania / Sieć i Internet / Połączenia sieciowe  widoczna jest dodatkowa wirtualna karta sieciowa:

budowa sieci wifi

W ten prosty sposób udostępniliśmy łącze internetowe na pozostałe komputery i stworzyliśmy wirtualną sieć bezprzewodową wykorzystując komputer z Windows 7/8 wyposażony w kartę bezprzewodową.

2 komentarze

2 Comments

 1. kirmans

  21 marca 2016 o 13:42

  A ja jakoś średnio sobie wyobrażam w tych czasach funkcjonowanie bez Wifi i routera. W sumie ustawienie w mieszkaniu netgeara zmieniło nam sytuację, bo nagle dzięki usb wszyscy mieliśmy dostęp do drukarki, zniknęły kable, zrobiliśmy również dysk sieciowy, tak więc generalnie wszystko jest tutaj do ogarnięcia.

 2. Fabian

  25 marca 2016 o 12:30

  Dzięki bardzo za rzeczowy artykuł 😉 Wszystko przystępnie opisane i łatwe do zrozumienia. Oby tak dalej. Pzodrawiam

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę