Porady

Jak poprawić prędkość internetu? Wyłączamy ograniczenie zarezerwowanej przepustowości!

Domyślnie Windows rezerwuje około 20% przepustowości łącza internetowego dla potrzeb różnego rodzaju programów i usług systemowych. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystywać łącze internetowe to możesz wyłączyć ograniczenie przepustowości łącza internetowego. W tym poradniku dowiesz się jak wyłączyć ograniczenia w przepustowości łącza internetowego Windows.

szybkosc internetu

Źródło: pixabay, Cristianosoy

1 Ograniczenie rezerwowalnej przepustowości w Windows

Pomimo, że Microsoft zaprzecza jakby rzeczywiście system Windows zawsze rezerwował 20% przepustowości łącza, to mimo wszystko jest wiele sygnałów, że użytkownicy odczuwają różnicę w momencie wyłączenia wspomnianego ograniczenia.

W różnych artykułach technicznych i wypowiedziach w grupach dyskusyjnych pojawiły się opinie, że system Windows XP zawsze rezerwuje 20 procent dostępnej przepustowości dla mechanizmu QoS. Twierdzenia te są nieprawdziwe.

Źródło: Microsoft.com

W celu wyłączenia mechanizmu QoS w systemach Windows, należy w menu start wpisać polecenie: gpedit.msc. W wyświetlonym edytorze lokalnych zasad grup przechodzimy do menu Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Sieć -> Harmonogram pakietów QoS i dwukrotnie klikamy Ogranicz rezerwowalną przepustowość

szybszy internetW wyświetlonym oknie ustawiamy wartość pola jako Włączone, natomiast w polu Limit przepustowości wpisujemy wartość 0.

szybszy internetKlikamy przycisk OK i ponownie uruchamiamy komputer.

2 Jak wyłączyć ograniczenie przepustowości w systemach Windows Home: brak gpedit.msc

Jeżeli posiadasz system operacyjny Windows Home, to prawdopodobnie po wpisaniu w menu start gpedit.msc system nie zlokalizuje narzędzia edytora lokalnych zasad grupy. Aby mimo wszystko wyłączyć wspomniane ograniczenie, należy w menu start wpisać polecenie: regedit, aby uruchomić rejestr systemowy.

W rejestrze Windows przechodzimy do klucza: HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Psched\Parameters\Adapters\ Adapter-GUID bądź do: HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Psched\Parameters\Adapters

Tworzymy nową wartość typu DWORD o nazwie NonBestEffortLimit i jako wartość dziesiętną wpisujemy 0.

Ponownie uruchamiamy komputer – w tej chwili wyłączyliśmy ograniczenia przepustowości łącza internetowego i powinniśmy (według opinii wielu użytkowników) odczuć różnicę w szybkości internetu.

2 komentarze

2 Comments

  1. JA1lok

    24 lutego 2016 o 17:47

    pomocy ! U mnie nie ma HKLM ani adapters chociaż szukalem.

  2. Artur

    13 lutego 2017 o 14:09

    HKLM to akronim HOT_KEY_LOCAL_MACHINE

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na Górę