Porady

Jak wyświetlić rozszerzenia plików w systemie Windows?

Domyślnie w systemie Windows rozszerzenia plików nie są wyświetlane, co znacznie ułatwia zmianę ich nazw. Może się jednak zdarzyć, że z pewnych powodów chcemy, aby format pliku był wyświetlany razem z nazwą. W tym poradniku zademonstrujemy w jaki sposób włączyć wyświetlanie rozszerzeń plików w systemie Windows.

1 Włączamy widoczność rozszerzeń plików

Po zainstalowaniu systemu Windows pliki opatrzone są wyłącznie nazwą – nie jest pokazywane ich rozszerzenie. Chcą zobaczyć typ pliku, należy kliknąć na niego prawym klawiszem myszki i wybrać polecenie Właściwości. W zakładce Ogólne odczytamy nazwę rozszerzenia dla konkretnego pliku.

rozszerzenie plikuTaki sposób prezentacji formatu pliku jest do przyjęcia dla przeciętnego użytkownika komputera, ponieważ nie zmienia on domyślnego rozszerzenia pliku i zazwyczaj ta informacja nie jest mu do niczego potrzebna. Rozszerzenie nazwy pliku ułatwia systemowi Windows określenie programu, za pomocą którego będzie otwierany określony typ pliku.

Czasami zdarza się sytuacja, w której mimo wszystko chcielibyśmy zmienić rozszerzenie pliku na inne, na przykład .html na .php – po to, aby były one prawidłowo interpretowane przez serwer Apache.

Istnieje wiele sposobów na zmianę rozszerzenia pliku, ale jednym z prostszych jest włączenie pokazywania rozszerzeń plików w systemie Windows i ręczna modyfikacja jego typu.

Aby włączyć wyświetlanie rozszerzenia pliku obok jego nazwy, należy uruchomić eksplorator Windows (np. okno Mój Komputer) i kliknąć na menu Organizuj, a następnie Opcje folderów i wyszukiwania.

rozszerzenie plikuW zakładce Widok odznaczamy opcję Ukryj rozszerzenia znanych typów plików i klikamy na przycisk OK. W ten sposób wszystkie pliki znajdujące się na naszym komputerze będą zapisywane w formacie: <nazwa_pliku.rozszerzenie> . Dokonując zmiany nazwy pliku możemy równocześnie dokonać zmiany jego rozszerzenia.

7 komentarzy

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę