Ciekawostki

Jak powstaje animacja poklatkowa? Tworzenie animacji.

Zachwycają nas filmy rysunkowe, oraz animacje komputerowe, ale często nie zdajemy sobie sprawy ile pracy trzeba włożyć, aby uzyskać animowany efekt. W tym artykule poznamy czym jest animacja poklatkowa i jak ona powstaje. Innymi słowy ile czasu jest potrzebne do stworzenia animacji poklatkowej i jak jest ona zrobiona.

1 Co to jest animacja poklatkowa?

Animacja poklatkowa powstaje na podstawie klatek, które są kolejnymi zdjęciami wprawionego w ruch obiektu. Animator – tak nazywa się osobę odpowiedzialną za przygotowanie animacji – w celu zrobienia zdjęcia kolejnej klatki nieznacznie przekształca obiekty, tak aby w połączeniu sprawiały one wrażenie płynnego ruchu.

Do stworzenia prostej animacji poklatkowej nie potrzebujemy całego sztabu ludzi, oraz zaawansowanej wiedzy – wystarczy aparat cyfrowy i odrobina cierpliwości. Za każdym razem, gdy nieznacznie zmienimy położenie obiektów, należy wykonać ich zdjęcie. W ten sposób otrzymamy serię zdjęć, które należy ze sobą połączyć używając dostępnych programów graficznych.

Oczywiście profesjonalne animacje zbudowane w oparciu o technikę animacji poklatkowych są bardzo czasochłonne, a do ich realizacji potrzebnych jest sporo osób. Powyżej możecie zobaczyć przykład takich animacji wideo – The Boxtrolls, oraz The Baer &The Hare.

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę