Ciekawostki

Windows 32, czy 64-bitowy? Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem Windowsa x64?

Wybierając system operacyjny zazwyczaj zastanawiamy się czy będzie to Windows XP, Windows 7, a może Windows 8. Istotną sprawą podczas wyboru systemu operacyjnego jest określenie, czy chcemy mieć wersję 32-bitową, lub 64-bitową. W tym artykule przedstawimy Wam informację o tym, czy różni się 32-bitowa wersja Windows, od 64-bitowej, oraz którą wersję systemu operacyjnego warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

1 Windows 32-bitowy i 64-bitowy: jakie są różnice?

Pojęcia 32-bitowy, oraz 64-bitowy odnoszą się do sposobu przetwarzania informacji przez procesor. 64-bitowy procesor jest w stanie przechowywać znacznie więcej wartości obliczeniowych 2^64, natomiast procesor 32-bitowy 2^32. Dysponując systemem operacyjnym wykorzystującym 64-bity możemy wykorzystać znacznie więcej pamięci RAM – poniżej prezentujemy limity pamięci dla popularnych systemów operacyjnych Windows 7 i Windows 8:

  • Windows 7 (Home Basic): 4 GB (x86), 8 GB (x64)
  • Windows 7 (Ultimate): 4 GB (x86), 192 GB (x64)
  • Windows 8: 4 GB (x86), 128 GB (x64)
  • Windows 8 (Enterprise): 4 GB (x86), 512 GB (x64)

Jak możecie zauważyć osoba posiadająca 32-bitowy system operacyjny nie wykorzysta więcej, niż 4GB zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. A więc jeżeli zamierzacie doposażyć wasz komputer w dodatkową pamięć koniecznie wybierajcie system Windows x64. Dodatkowo architektura 64-bitowa sprawdza się lepiej podczas renderowania obrazu, edycji wideo itp., zwłaszcza jeżeli komputer dysponuje sporą ilością pamięci RAM, która może zostać podzielona między aplikacjami, które jej potrzebują.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy – aplikacje 32-bitowe mogą być uruchomione na 64-bitowym systemie operacyjnym, ale nie odwrotnie! To oznacza, że aplikacja zaprojektowana dla 64-bitowych systemów nie będzie uruchomiona w systemie 32-bitowym.

Pamiętajmy również o tym, że wszystkie sterowniki urządzeń dla systemów x64 muszą mieć 64-bitowe drivery. Dlatego nie zaleca się instalowanie systemów 64-bitowych na starszych urządzeniach, dla których producent nie udostępnia nowych sterowników.

2 Wydajność: 32-bit vs 64-bit, który system jest szybszy?

Obecnie niemal każdy nowy komputer wyposażony jest w procesor obsługujący 64-bitową architekturę. Wykorzystując 64-bitową wersję systemu operacyjnego możemy liczyć na wzrost wydajności, ponieważ komputer może w tym samym czasie przetworzyć większą ilość danych. Programy pracujące w 64-bitowej architekturze mogą działać znacznie szybciej, niż ich 32-bitowe odpowiedniki.

W internecie można znaleźć również testy pokazujące, że aplikacje 64-bitowe działają tak samo, a nawet nieco wolniej niż ich 32-bitowe odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje?

Jeżeli aplikacje od początku zostały napisane dla architektury 64-bitowej to zazwyczaj będą działały bardzo szybko i lepiej, niż aplikacje 32-bitowe. Zdarzają się jednak przypadki, gdy deweloperzy w prosty sposób przekształcają 32-bitowe aplikacje, które nie wykorzystują w pełni architektury 64-bitowej – wtedy może się okazać, że taka aplikacja będzie działała trochę wolniej. Trzeba pamiętać, że aplikacje 32-bitowe są emulowane przez nakładkę WoW64 w systemach 64-bitowych, co powoduje pewne minimalne opóźnienia.

Większość aplikacji ma już jednak poprawnie napisane odpowiedniki 64-bitowe, a więc nie trzeba się martwić o spadek wydajności.

3 Jak sprawdzić, czy korzystam z Windowsa 64-bitowego, czy 32-bitowego?

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością zastanawiasz się, czy korzystasz z systemu 64-bitowego. Aby sprawdzić jaką wersję Windows posiadamy wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonie Mój Komputer i wybrać polecenie Właściwości. W wyświetlonym oknie (Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System) zobaczymy informację o posiadanej wersji systemu operacyjnego:

typ systemu windowsSzczególną uwagę należy zwrócić na opis Typ systemu, gdzie dowiemy się czy korzystamy z 64-bitowej architektury, lub z 32-bitowej.

4 Czy mogę zainstalować system 64-bitowy na swoim komputerze?

Chcąc zainstalować system wykorzystujący 64-bity należy posiadać procesor kompatybilny z tą architekturą. Najprościej będzie jeżeli w wyszukiwarce Google wpiszemy nazwę posiadanego procesora i przejdziemy na stronę producenta:

specyfikacja procesora 64 bitowegoW specyfikacji dotyczącej posiadanego procesora znajdziemy informację o wykorzystywanym zestawie instrukcji – jak możecie powyżej zobaczyć (procesor i3-4130) przykładowy procesor korzysta z 64-bitowego zestawu instrukcji. To oznacza, że jest on kompatybilny z 64-bitowymi systemami operacyjnymi.

Innym sposobem sprawdzenia, czy możemy zainstalować system 64-bitowy i czy procesor wykorzystuje te instrukcje jest kliknięcie przycisku menu Start i w oknie wyszukiwania wpisanie: Informacje wydajności i narzędzia.

typ systemu windowsW wyświetlonym oknie klikamy odnośnik Wyświetl i wydrukuj szczegółowe informacje o wydajności i systemie. W wyświetlonym raporcie należy znaleźć sekcję Obsługa 64 bitów, lub Typ systemu – tutaj dowiemy się o tym, czy procesor wspiera architekturę 64-bitową.

Jeżeli mimo wszystko nie udało się nam uzyskać informacji o tym, czy możemy zainstalować 64-bitową wersję systemu Windows, to warto skorzystać z doradcy uaktualnienia Windows:

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę