Ciekawostki

Windows 32, czy 64-bitowy? Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem Windowsa x64?

Wybierając system operacyjny zazwyczaj zastanawiamy się czy będzie to Windows XP, Windows 7, a może Windows 8. Istotną sprawą podczas wyboru systemu operacyjnego jest określenie, czy chcemy mieć wersję 32-bitową, lub 64-bitową. W tym artykule przedstawimy Wam informację o tym, czy różni się 32-bitowa wersja Windows, od 64-bitowej, oraz którą wersję systemu operacyjnego warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

1 Windows 32-bitowy i 64-bitowy: jakie są różnice?

Pojęcia 32-bitowy, oraz 64-bitowy odnoszą się do sposobu przetwarzania informacji przez procesor. 64-bitowy procesor jest w stanie przechowywać znacznie więcej wartości obliczeniowych 2^64, natomiast procesor 32-bitowy 2^32. Dysponując systemem operacyjnym wykorzystującym 64-bity możemy wykorzystać znacznie więcej pamięci RAM – poniżej prezentujemy limity pamięci dla popularnych systemów operacyjnych Windows 7 i Windows 8:

 • Windows 7 (Home Basic): 4 GB (x86), 8 GB (x64)
 • Windows 7 (Ultimate): 4 GB (x86), 192 GB (x64)
 • Windows 8: 4 GB (x86), 128 GB (x64)
 • Windows 8 (Enterprise): 4 GB (x86), 512 GB (x64)

Jak możecie zauważyć osoba posiadająca 32-bitowy system operacyjny nie wykorzysta więcej, niż 4GB zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. A więc jeżeli zamierzacie doposażyć wasz komputer w dodatkową pamięć koniecznie wybierajcie system Windows x64. Dodatkowo architektura 64-bitowa sprawdza się lepiej podczas renderowania obrazu, edycji wideo itp., zwłaszcza jeżeli komputer dysponuje sporą ilością pamięci RAM, która może zostać podzielona między aplikacjami, które jej potrzebują.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy – aplikacje 32-bitowe mogą być uruchomione na 64-bitowym systemie operacyjnym, ale nie odwrotnie! To oznacza, że aplikacja zaprojektowana dla 64-bitowych systemów nie będzie uruchomiona w systemie 32-bitowym.

Pamiętajmy również o tym, że wszystkie sterowniki urządzeń dla systemów x64 muszą mieć 64-bitowe drivery. Dlatego nie zaleca się instalowanie systemów 64-bitowych na starszych urządzeniach, dla których producent nie udostępnia nowych sterowników.

2 Wydajność: 32-bit vs 64-bit, który system jest szybszy?

Obecnie niemal każdy nowy komputer wyposażony jest w procesor obsługujący 64-bitową architekturę. Wykorzystując 64-bitową wersję systemu operacyjnego możemy liczyć na wzrost wydajności, ponieważ komputer może w tym samym czasie przetworzyć większą ilość danych. Programy pracujące w 64-bitowej architekturze mogą działać znacznie szybciej, niż ich 32-bitowe odpowiedniki.

W internecie można znaleźć również testy pokazujące, że aplikacje 64-bitowe działają tak samo, a nawet nieco wolniej niż ich 32-bitowe odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje?

Jeżeli aplikacje od początku zostały napisane dla architektury 64-bitowej to zazwyczaj będą działały bardzo szybko i lepiej, niż aplikacje 32-bitowe. Zdarzają się jednak przypadki, gdy deweloperzy w prosty sposób przekształcają 32-bitowe aplikacje, które nie wykorzystują w pełni architektury 64-bitowej – wtedy może się okazać, że taka aplikacja będzie działała trochę wolniej. Trzeba pamiętać, że aplikacje 32-bitowe są emulowane przez nakładkę WoW64 w systemach 64-bitowych, co powoduje pewne minimalne opóźnienia.

Większość aplikacji ma już jednak poprawnie napisane odpowiedniki 64-bitowe, a więc nie trzeba się martwić o spadek wydajności.

3 Jak sprawdzić, czy korzystam z Windowsa 64-bitowego, czy 32-bitowego?

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością zastanawiasz się, czy korzystasz z systemu 64-bitowego. Aby sprawdzić jaką wersję Windows posiadamy wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonie Mój Komputer i wybrać polecenie Właściwości. W wyświetlonym oknie (Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System) zobaczymy informację o posiadanej wersji systemu operacyjnego:

typ systemu windowsSzczególną uwagę należy zwrócić na opis Typ systemu, gdzie dowiemy się czy korzystamy z 64-bitowej architektury, lub z 32-bitowej.

4 Czy mogę zainstalować system 64-bitowy na swoim komputerze?

Chcąc zainstalować system wykorzystujący 64-bity należy posiadać procesor kompatybilny z tą architekturą. Najprościej będzie jeżeli w wyszukiwarce Google wpiszemy nazwę posiadanego procesora i przejdziemy na stronę producenta:

specyfikacja procesora 64 bitowegoW specyfikacji dotyczącej posiadanego procesora znajdziemy informację o wykorzystywanym zestawie instrukcji – jak możecie powyżej zobaczyć (procesor i3-4130) przykładowy procesor korzysta z 64-bitowego zestawu instrukcji. To oznacza, że jest on kompatybilny z 64-bitowymi systemami operacyjnymi.

Innym sposobem sprawdzenia, czy możemy zainstalować system 64-bitowy i czy procesor wykorzystuje te instrukcje jest kliknięcie przycisku menu Start i w oknie wyszukiwania wpisanie: Informacje wydajności i narzędzia.

typ systemu windowsW wyświetlonym oknie klikamy odnośnik Wyświetl i wydrukuj szczegółowe informacje o wydajności i systemie. W wyświetlonym raporcie należy znaleźć sekcję Obsługa 64 bitów, lub Typ systemu – tutaj dowiemy się o tym, czy procesor wspiera architekturę 64-bitową.

Jeżeli mimo wszystko nie udało się nam uzyskać informacji o tym, czy możemy zainstalować 64-bitową wersję systemu Windows, to warto skorzystać z doradcy uaktualnienia Windows:

1 Komentarz

1 Komentarz

 1. FirstAdan

  26 września 2017 o 23:59

  I have noticed you don’t monetize your site, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every month because you’ve got hi quality content.
  If you want to know how to make extra bucks, search for: Mrdalekjd methods for $$$

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na Górę