PR

Internet stacjonarny, czyli nieograniczony transfer danych

W obecnej dobie rozwoju ofert operatorów sieci komórkowych, coraz częściej można spotkać się z wysokim limitem transferu danych internetowych. Wygoda, jaką zapewnia dostęp do Internetu za pośrednictwem karty SIM, jest nie do przecenienia. Wiele osób zaczyna się zastanawiać nad całkowitą rezygnacją ze stacjonarnego internetu, na rzecz mobilnego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Koba

Szczególnie bliskie jest to zagadnienie studentom i innym osobom wynajmującym nieruchomość, które nie wiedzą jak długo jeszcze zabawią w określonym miejscu oraz pasjonatom dalekich i częstych podróży (tym ostatnim należy zdecydowanie polecić internet mobilny). Dzieje się tak, ze względu na konieczność podpisania umowy dotyczącej internetu stacjonarnego. Dostępne są jednak oferty, w których usługa świadczona jest na czas nieokreślony bądź udzielane są czasowe promocje obejmujące np. dany rok akademicki.

Co daje stacjonarny dostęp do Internetu, a co zapewnia mobilny?

Stacjonarne łącze w domu to wygoda, pewność że nie przekroczy się limitu transferu danych, a co za tym idzie także możliwość oglądania np. wielu filmów przez internet. Przy mobilnym połączeniu, zdarza się że transmisja danych się nagle urywa. Dodatkowo, operatorzy sieci komórkowych nawet w pakietach typu no-limit zawierają zapisy o ograniczeniu prędkości po przekroczeniu określonej ilości danych.

Stacjonarny internet jest nie do pokonania, jeżeli chodzi o stabilność, tak bardzo potrzebną we wszelkich grach online. Tutaj ping (opóźnienie u gracza występujące w stosunku do serwera gry) odgrywa kluczową rolę, a jego wzrost nawet o kilkanaście setnych sekundy bywa nieraz powodem przegranej rundy w najbardziej newralgicznym momencie ważnego meczu.

Jest to ważne, kiedy w domu są dzieci, a jednym z ich sposobów na spędzanie wolnego czasu jest gra przez internet z kolegami i koleżankami. Również w przypadku oglądania filmów w Internecie, ważna jest duża i stabilna przepustowość. Przy korzystaniu za pośrednictwem 2-3 urządzeń z internetu mobilnego i nagłym (nawet krótkim) zerwaniu połączenia, można usłyszeć zbiorowe pomruki niezadowolenia. Wspomniane wcześniej oglądanie filmów, zwłaszcza dobrej jakości, w dość krótkim czasie poprowadzi do wykorzystania limitu transferu, jeżeli ten ustawiony jest w ofercie np. na 50 bądź 100 GB.

Dość duży niesmak czują ci, którzy muszą pod koniec okresu rozliczeniowego dokupywać dodatkowe gigabajty, odliczając nerwowo czas, jaki pozostał do wyzerowania licznika danych. Niezaprzeczalną zaletą mobilnego dostępu do sieci będzie możliwość ciągłego użytkowania go, również przebywając w autobusie, spacerując po mieście czy siedząc w poczekalni u lekarza.

Stacjonarny czy mobilny internet – Podlasie, Śląsk, Mazury – czy to ma znaczenie?

Prędkość mobilnego internetu zależy w dużej mierze od pogody oraz od tego, jak wielu użytkowników korzysta aktualnie z danego odbiornika. W przypadku internetu w wydaniu stacjonarnym, największy wpływ na jego osiągi mają tak naprawdę rzadko zdarzające się awarie. W mobilnym wydaniu, odległość od odbiornika ma również duży wpływ na jakość, z jaką jest odbierany internet. Podlasie w swojej wschodniej i północnej części, wschód Lubelszczyzny, podkarpackiego i wiele niedużych obszarów na terenie całego kraju nie jest pokrytych zasięgiem sieci mobilnych żadnego z operatorów.

Podobnie sytuacja ma się na Śląsku. Wniosek z tego jest prosty – w takich miejscach jedyną alternatywą jest internet stacjonarny. Podobnie jest w przypadku firm, które prowadzą działalność opartą o obecność w Internecie. Niezbędnym narzędziem do pracy jest dla nich stały dostęp do sieci, niezależnie od pogody, liczby użytkowników (co odgrywa rolę w internecie mobilnym) czy gęstości i rodzaju budynków otaczających użytkownika, bowiem szybkość obsługi klienta jest jednym z ważnych czynników, warunkujących powodzenie w biznesie.

Jak kształtują się koszty?

Biorąc pod uwagę przewijające się w ofertach operatorów komórkowych, ukryte bądź całkiem jawne ograniczenia w transferze danych, trzeba przyznać że internet stacjonarny jest (póki co) tańszy niż jego mobilny odpowiednik. Być może w przyszłości ulegnie to zmianie, jednak na dzień dzisiejszy zalety dostępu do sieci w stacjonarnym wydaniu, zdają się przeważać szalę zwycięstwa w wielu opisywanych powyżej kwestiach.

Oczywiście, ilu ludzi, tyle opinii. Część osób znacznie wyżej cenić będzie dostęp do internetu, gdziekolwiek się znajdą, zwłaszcza jeśli jednocześnie nie mają potrzeby oglądać w Internecie wielu filmów bądź brać udziału w rozgrywkach online.

Źródło: Notka PR,

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę