Porady

Jak stworzyć samorozpakowujące się archiwum w programie Winrar – czyli proste sztuczki w Winrar.

Czasami zdarza się, że ludzie nie posiadają danego oprogramowania aby rozpakować jakiś plik. Często zdarza się to wtedy kiedy posiadamy przykładowo komputer służbowy lub zwyczajnie nie używamy programów rozpakowujących na co dzień. Dzięki programowi Winrar możemy w bardzo łatwy sposób stworzyć samorozpakowujące się archiwum, które na pewno ułatwi życie takim osobą. Zaletą takiego rozwiązania sprawy jest fakt, że osoba która będzie korzystała ze spakowanego pliku nie będzie musiała szukać specjalnego oprogramowania, oraz zrobi to zwyczajnie za pomocą jednego kliknięcia myszką. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne. Jak ułatwić życie innym osobą ? Dowiecie się poniżej.

  1. Na początek pobieramy program Winrar. Wystarczy w google wpisać „winrar download” i kliknać w pierwszy odnośnik.
  2. Następnie instalujemy program i uruchamiamy go.
  3. Kiedy program Winrar jest już uruchomiony, szukamy plików które chcemy spakować dla danej osoby. W moim przypadku będą to zdjęcia. Należy je wszystkie wsadzić do jednego folderu. Jest to konieczne bo to właśnie ten folder będzie pakowany przez program Winrar.
  4. Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na folder co pozwoli nam na rozwinięcie opcji.
  5. W rozwiniętym menu opcji szukamy „Dodaj do archiwum”, u mnie „Add to archive”
  6. Następnie najważniejszym krokiem jest zaznaczenie opcji „Utwórz archiwum SFX”. To właśnie dzięki temu Winrar przekształci nam plik w samorozpakowujące się archiwum. Będzie ono miało rozszerzenie nie .rar jak w przypadku normalnej kompresji a .exe
  7. Następnie klikamy „OK” i czekamy chwilę. Długość oczekiwania na spakowany plik będzie zależała w głównej mierze od rozmiaru jego zawartości. Po spakowaniu otrzymamy owy plik.
  8. Aby rozpakować nasze archiwum klikamy na nie a następnie w wyświetlonym oknie wskazujemy gdzie pliki mają zostać wypakowane i na koniec klikamy „Wypakuj”.

Dzięki temu sposobowi ułatwimy życie innym a sobie możemy zaoszczędzić pytań „A co z tym zrobić”, „A jak to wypakować”, „Jaki program muszę mieć aby to włączyć”. Myślę, że ta metoda może się przysłużyć każdemu.

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę