Po pierwsze: defragmentacja!
Defragmentacja danych na dysku twardym to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, jeśli Twój laptop zaczął wolniej działać. Zabieg ten warto wykonywać także profilaktycznie. Chodzi w nim o to, by poszczególne dane aplikacji i programów zgrupować w jednym miejscu. Dzięki zaprowadzonemu w ten sposób porządkowi w systemie łatwiej jest mu odnaleźć poszczególne komponenty. Je praca przebiega zatem sprawniej i szybciej. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o defragmentacji dysku Windows!
Po drugie: czyszczenie!
Przyczyną spowolnionego działania laptopa może być kurz znajdujący się w jego wnętrzu. Oczyszczenie go może skutecznie poprawić wydajność sprzętu. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą sprzężonego powietrza. Taki artykuł możesz zakupić w każdym sklepie z akcesoriami komputerowymi. Produkt używa się na wszystkich otworach w obudowie laptopa, a przede wszystkim na ujściach od wentylatora. Pamiętaj, by przed czyszczeniem wyłączyć sprzęt i dla pewności odłączyć go od prądu.
Po trzecie: wyłącz to, co jest zbędne!
Rozruch Twojego laptopa trwa coraz dłużej? To może być wina ładujących się aplikacji, które włączają się wraz ze startem systemu. Zazwyczaj działają one w tle i możesz nawet nie wiedzieć, że zostały uruchomione. W ustawieniach systemu sprawdź zatem, jakie programy posiadają takie uprawnienia i jeśli z nich nie korzystasz – wyłącz je. Warto także przejrzeć wszystkie zainstalowane aplikacje i odinstalować te, których nie używasz. Stare gry również mogą spowalniać system Twojego laptopa.
Po czwarte: zmień antywirusa!
Wiele programów zabezpieczających system przed atakami wirusów niestety ma to do siebie, że spowalniają system. Jeśli doskwiera Ci powolne działanie laptopa, wyłącz antywirusa i sprawdź, czy problem występuje nadal. Jeśli nie, jest to niepodważalny znak, że powinieneś wymienić firewalla. Wśród dostępnych aplikacji z pewnością znajdziesz taką, która nie powoduje tych irytujących skutków ubocznych!
Po piąte: zwiększ pamięć RAM!
Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna to jeden z podstawowych parametrów sprzętu, które mają wpływ na szybkość i wydajność całego systemu. Im jej więcej, tym sprawniej ładują się aplikacje, a komputer przetwarza dane. Duża ilość RAM jest szczególnie potrzebna, kiedy chcesz pracować na wielu programach naraz, zajmujesz się obróbką graficzną, czy lubisz grać w wysoce dopracowane gry.
Po szóste: wymień dysk HDD na SSD!
Dyski SSD są co prawda droższe od HDD, jednak cechują się znacznie lepszą i wydajniejszą pracą. Łatwiej przetwarzają dane, a ponadto są dużo bardziej wytrzymałe.
Po siódme: zaktualizuj system!
Jeśli masz wyłączoną funkcję automatycznych aktualizacji systemu, warto jest sprawdzić, czy jakieś nie czekają w kolejce, aż je uruchomisz. Takie oczekujące działania już same w sobie mogą spowalniać pracę laptopa. Pozbycie się ich z systemu zadziała zbawiennie na wydajność komputera, a jeśli zdecydujesz się je zainstalować prawdopodobnie zauważysz dodatkową poprawę w szybkości pracy laptopa.
Źródło: Notka PR