PR

Sprawdź, jak zwiększyć wydajność swojego laptopa!

Twój laptop wolno działa, a zainstalowane na nim programy długo się ładują? Jeśli zależy Ci na szybkiej pracy systemu nie musisz kupować najnowszego sprzętu! Wystarczy, że wypróbujesz nasze wskazówki! Sprawdź, jakie są sposoby na zwiększenie wydajności laptopa!

Po pierwsze: defragmentacja!

Defragmentacja danych na dysku twardym to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, jeśli Twój laptop zaczął wolniej działać. Zabieg ten warto wykonywać także profilaktycznie. Chodzi w nim o to, by poszczególne dane aplikacji i programów zgrupować w jednym miejscu. Dzięki zaprowadzonemu w ten sposób porządkowi w systemie łatwiej jest mu odnaleźć poszczególne komponenty. Je praca przebiega zatem sprawniej i szybciej. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o defragmentacji dysku Windows!

Po drugie: czyszczenie!

Przyczyną spowolnionego działania laptopa może być kurz znajdujący się w jego wnętrzu. Oczyszczenie go może skutecznie poprawić wydajność sprzętu. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą sprzężonego powietrza. Taki artykuł możesz zakupić w każdym sklepie z akcesoriami komputerowymi. Produkt używa się na wszystkich otworach w obudowie laptopa, a przede wszystkim na ujściach od wentylatora. Pamiętaj, by przed czyszczeniem wyłączyć sprzęt i dla pewności odłączyć go od prądu.

Po trzecie: wyłącz to, co jest zbędne!

Rozruch Twojego laptopa trwa coraz dłużej? To może być wina ładujących się aplikacji, które włączają się wraz ze startem systemu. Zazwyczaj działają one w tle i możesz nawet nie wiedzieć, że zostały uruchomione. W ustawieniach systemu sprawdź zatem, jakie programy posiadają takie uprawnienia i jeśli z nich nie korzystasz – wyłącz je. Warto także przejrzeć wszystkie zainstalowane aplikacje i odinstalować te, których nie używasz. Stare gry również mogą spowalniać system Twojego laptopa.

Po czwarte: zmień antywirusa!

Wiele programów zabezpieczających system przed atakami wirusów niestety ma to do siebie, że spowalniają system. Jeśli doskwiera Ci powolne działanie laptopa, wyłącz antywirusa i sprawdź, czy problem występuje nadal. Jeśli nie, jest to niepodważalny znak, że powinieneś wymienić firewalla. Wśród dostępnych aplikacji z pewnością znajdziesz taką, która nie powoduje tych irytujących skutków ubocznych!

Po piąte: zwiększ pamięć RAM!

Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna to jeden z podstawowych parametrów sprzętu, które mają wpływ na szybkość i wydajność całego systemu. Im jej więcej, tym sprawniej ładują się aplikacje, a komputer przetwarza dane. Duża ilość RAM jest szczególnie potrzebna, kiedy chcesz pracować na wielu programach naraz, zajmujesz się obróbką graficzną, czy lubisz grać w wysoce dopracowane gry.

Po szóste: wymień dysk HDD na SSD!

Dyski SSD są co prawda droższe od HDD, jednak cechują się znacznie lepszą i wydajniejszą pracą. Łatwiej przetwarzają dane, a ponadto są dużo bardziej wytrzymałe.

Po siódme: zaktualizuj system!

Jeśli masz wyłączoną funkcję automatycznych aktualizacji systemu, warto jest sprawdzić, czy jakieś nie czekają w kolejce, aż je uruchomisz. Takie oczekujące działania już same w sobie mogą spowalniać pracę laptopa. Pozbycie się ich z systemu zadziała zbawiennie na wydajność komputera, a jeśli zdecydujesz się je zainstalować prawdopodobnie zauważysz dodatkową poprawę w szybkości pracy laptopa.

Źródło: Notka PR

Komentuj

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę