Porady

Jak sformatować pendriva do formatu NTFS ?

Niekiedy zdarza się, że potrzebujemy zgrać większy plik na naszego pendriva. Domyślnie w systemie Windows, formatowanie dysków i pamięci zewnętrznych jest ustawione aby odbywało się w systemie plików FAT oraz FAT32. Niestety poprzez przez ten system plików, nasz pendrive nie jest w stanie przyjąć plików większych niż 4 GB. Aby nasz nośnik akceptował większe pliki należy go sformatować w systemie plików NTFS. Proces jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych programów aby tego dokonać. Wszystko odbywa się z poziomu naszego systemu Windows. Jak tego dokonać ? Dowiecie się poniżej!

 1. Najpierw oczywiście musimy mieć podłączony nasz pendrive. Następnie jeżeli po próbie skopiowania większego pliku, na ekranie wyświetli nam się komunikat „Plik __ jest za duży dla docelowego systemu plików” należy go sformatować na system plików NTFS.
 2. Następnie wchodzimy w Mój komputer i odszukujemy naszego pendrive. Kiedy już go znajdziemy klikamy na niego prawym przyciskiem myszy aby rozwinąć menu opcji.
 3. W rozwiniętym pasku menu szukamy opcji „Formatuj”. Następnie klikamy na nią.
 4. Ponownie rozwinie nam się pasek opcji. Będziemy mogli w nim zobaczyć ile nasz pendrive ma dokładnie pamięci, będziemy mogli zmienić jego nazwę, oraz to czego potrzebujemy najbardziej – sformatować. Aby to zrobić w zakładce „System plików” z FAT32 zmieniamy na NTFS.
 5. Następnie klikamy „Rozpocznij” i czekamy kilka minut.

Po wszystkim nasz pendrive będzie już sformatowany na system plików NTFS. Dzięki temu będziemy mogli wgrywać na niego pliki ważące więcej niż 4GB. Myślę, że przyda się to każdemu kto codziennie operuje większymi plikami w pracy czy też domu.

2 komentarze

2 Comments

 1. oski1805

  13 kwietnia 2021 o 09:36

  wielkie dzk. teraz czaje\

 2. ola

  28 listopada 2021 o 15:29

  nareszcie wiem o co chodzi:)
  dzięki, dzięki!

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę