Ciekawostki

Komendy wyszukiwania w Google. Wyszukujemy pliki i frazy w Google.

Najpopularniejsza w Polsce i na świecie wyszukiwarka Google posiada szereg użytecznych operatorów wyszukiwania, o których mało kto wie. Komendy wyszukiwania w Google umożliwiają między innymi wyszukiwanie konkretnych typów plików, ale również stron internetowych zawierających dokładne wyrażenia. Przeczytaj o zaawansowanym wyszukiwaniu w Google i dowiedz się wszystkiego o operatorach wyszukiwania.

operatory googleŹródło: flickr, MoneyBlogNewz

1 Zaawansowane wyszukiwanie Google

Wyszukiwarka internetowa Google, umożliwia oprócz prostego sposobu wyszukiwania, również wyszukiwanie zaawansowane, które pozwala określić kilka dodatkowych funkcji, na przykład:

  • wyszukiwanie stron w określonym języku
  • wyszukiwanie plików
  • wyszukiwanie dokładnych zdań, wyrazów
  • itp….

Z zaawansowanego wyszukiwania Google, możemy skorzystać wpisując w przeglądarce internetowej adres: http://www.google.ca/advanced_search

wyszukiwanie zaawansowane google

Zobaczymy formularz, który umożliwia filtrowanie wyników wyszukiwania, na przykład możemy określić, że chcemy znaleźć stronę internetową, która posiada plik z określoną nazwą i formatem. W ten sposób można wyszukać na przykład przydatne do szkoły publikacje naukowe (w formacie PDF), lub prezentacje wykonane w programie Power Point.

Dodatkowo formularz daje nam możliwość zawężenia wyników wyszukiwania o strony internetowe, które zawierają w treści określone frazy. Na przykład, jeżeli chcemy wyszukać strony internetowe, które w treści zawierają zdanie „portal komputerowy reinstalacja”, należy wpisać ten fragment w polu dokładnie to wyrażenie. Zostaną wyświetlone strony internetowe, które zawierają wspomniany fragment tekstu, a co więcej w takiej samej kolejności, w której został on wpisany – czyli dokładnie taki sam tekst.

2 Komendy wyszukiwania Google

Umiejętność korzystania z najpopularniejszych operatorów wyszukiwania Google pozwoli nam w prosty sposób precyzyjnie wyszukiwać określone informacje. Korzystanie ze wspomnianego wcześniej formularza wyszukiwania jest proste, ale na dłuższą metę może być męczące, dlatego warto zobaczyć jak samodzielnie korzystać z operatorów wyszukując treść w internecie.

  •  Wyszukiwanie dokładnej frazy

Czasami zachodzi potrzeba wyszukania w internecie stron internetowych, które zawierają dokładne frazy. To polecenie jest szczególnie przydatne, gdy na przykład chcemy znaleźć tytuł piosenki, ale znamy jedynie jej fragment, lub chcemy sprawdzić skąd pochodzi dany fragment tekstu.

wyszukiwanieAby skorzystać z operatora, należy objąć fragment tekstu w cudzysłów, na przykład: „I’ve got a feeling deep inside”

Wyszukując wspomniany fragment tekstu, bez użycia cudzysłowia skończy się wyświetleniem stron internetowych o grupie The Beatles, natomiast korzystając z cudzysłowia znajdziemy wyniki wyszukiwania grupy One Direction, która ma wspomniany fragment tekstu w jednej ze swoich piosenek.
  • Operator AND i OR

Jeżeli mieliście w szkolę logikę, to z pewnością wiecie jak działają operatory logiczne OR i AND. Z operatora AND korzystacie na co dzień wyszukując informacje w wyszukiwarce Google. Operator AND pozwala wyszukać strony internetowe, które zawierają w treści każdą z fraz kluczowych, natomiast operator OR wyszykuje strony internetowe, które nie muszą zawierać wszystkich słów kluczowych.

operator or i and w googleAby skorzystać z operatora AND, nie trzeba robić nic specjalnego, na przykład wpisać w oknie wyszukiwania: nowości komputerowe

Aby skorzystać z operatora OR, należy rozdzielić słowa kluczowe wyrażeniem OR, na przykład: nowości OR komputerowe

Wyszukując wspomniany fragment tekstu z użyciem operatora AND znajdziemy strony prezentujące nowości komputerowe. Korzystanie z operatora OR pozwoli znaleźć więcej stron internetowych, również takich, które zawierają tematykę „nowości”, lub „komputerową”, niekoniecznie będą to nowości komputerowe.
  •  Wykluczenie haseł w wyszukiwaniu Google

Może się zdarzyć, że chcemy wyszukać informację w Google, która nie jest jednoznaczna, na przykład chcemy znaleźć informację o mieście Bytom. Wpisując słowo kluczowe Bytom, w wyszukiwarce Google dostaniemy adresy stron internetowych, które również określają modę męską (marka produktu).

wykluczenie wyszukiwania googleAby usunąć z wyników wyszukiwania strony internetowe, które nie pasują do tematyki, należy wykluczone słowa kluczowe poprzedzić znakiem minus „-„, na przykład: Bytom -moda

  • Wyszukiwanie plików w Google

Google umożliwia również wyszukiwanie konkretnych typów plików, na przykład dokumentów PDF, DOC, SWF, PPT. W ten sposób możemy znaleźć między innymi książki, artykuły i publikacje naukowe przydatne do opracowań szkolnych.

wyszukiwanie plikow w googleZałóżmy, że chcemy wyszukać w internecie artykuły w formacie *PDF, które zawierają słowo kluczowe „Sztuczna inteligencj”, wystarczy, że w oknie wyszukiwania frazę kluczową poprzedzimy operatorem Filetype, na przykład: filetype:pdf sztuczna inteligencja

8 komentarzy

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę