Porady

Firefox – sprawdzamy zużycie pamięci przez poszczególne dodatki.

Dodatki, które instalujemy w przeglądarce internetowej powodują większe zużycie pamięci RAM, co w efekcie może doprowadzić do spadku wydajności systemu Windows podczas surfowania w sieci. Aby temu zapobiec warto monitorować ogólne zużycie pamięci przez przeglądarkę, oraz przez poszczególne dodatki. Wykorzystując plugin dla przeglądarki Firefox o nazwie About:Addons-Memory możemy wyświetlić statystyki zużycia pamięci przez poszczególne dodatki przeglądarki internetowej.

zuzycie ramŹródło: pixabay, PublicDomainPictures

1 Jak sprawdzić zapotrzebowanie na pamięć dla dodatku Firefox

About:addons-memory to niewielki dodatek dla przeglądarki Firefox, który pozwoli nam sprawdzić łączne zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę, oraz zużycie pamięci przez zainstalowane rozszerzenia. Twórcy dodatku podkreślają, że problemem nie są rozszerzenia zużywające kilka, lub kilkanaście MB pamięci RAM, ale takie, które korzystają z setek megabajtów pamięci, ze stale rosnącą tendencją. Warto jednak pamiętać, że włączenie wielu mniej zasobożernych dodatków sprawi, że sumaryczne zapotrzebowanie na pamięć RAM będzie większe.

Gdy zainstalujemy dodatek – na pasku adresu należy wpisać: about:addons-memory

sprawdzamy zuzycie pamieci ram przez przegladarkeW ten sposób zobaczymy statystyki pokazujące zużycie pamięci przez przeglądarkę Firefox, wraz ze wszystkimi włączonymi dodatkami:

zuzycie pamieci firefox

Ze statystyk odczytamy między innymi ile pamięci RAM zużywa Firefox, oraz który z dodatków jest najbardziej pamięciożerny. Z wykresu możemy odczytać, że Firefox zużywa około 20MB pamięci RAM, natomiast Adblock Plus około 14 MB, co stanowi wśród wszystkich zainstalowanych dodatków około 41,8%.

Faktyczne zużycie pamięci przez poszczególne dodatki może być nieco większe, co zostało opisane przez twórców dodatków. Rozszerzenie daje nam ogólny przegląd zużycia pamięci dla poszczególnych rozszerzeń zainstalowanych w przeglądarce, co może być pomocne w eliminacji problemów ze stabilnością.

8 komentarzy

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Górę